Plan wydarzeń Szatan z siódmej klasy. PLAN WYDARZEŃ : 1 Odkrycie tajemnicy profesora Gąsowskiego. Wakacyjny wyjazd do Bejgoły.Szatan z siódmej klasy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy) Główny wątek utworu stanowi tajemnica kradzieży drzwi, którą podejmuje się rozwiązać bohater. Historia od początku wiąże się

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO „SZATAN Z SIÓDMEJ KLASY” Temat: Czy znamy przygody bohatera powieści „Szatan z siódmej klasy” K. Makuszyńskiego? Cele lekcji: Uczeń: – zna treść lektury i potrafi ją wypowiedzieć, – umiejętnie współpracuje w grupie, – aktywnie bierze udział w ćwiczeniach. Metody pracy: – metoda sktywizująca: konkurs z pytaniami. Formy pracy: – praca indywidualna, – praca w grupach. Środki dydaktyczne: – karta pracy. Przebieg lekcji Część wstępna: Powitanie uczniów. Sprawy organizacyjne: sprawdzenie listy obceności. Zapisanie tematu lekcji. Część właściwa: Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda grupa ma za zadanie rozwiązać krzyżówkę z ćwiczenia 1. Nauczyciel udziela wskazówek. Przedstawiciel jednej grupy odczytuje odpowiedzi. Pozostali uczniowie konfonrują je ze swoimi. Zabawa w „teleturniej”. Nauczyciel losuje z przygotowanej wcześniej konkursowej „skrzynki” pytania. Zespoły próbują odpowiedzieć. Prowadzący liczy punkty. Część końcowa Podsumowanie konkursu. Ogłoszenie wyników. Wręczenie dyplomów. Wiadomości podsumowujące lekcje. Praca domowa Przygotuj się do ustnego opowiadania przygód bohatera lektury. Charakterystyka Profesora Gąsowskiego. Profesor Gąsowski to jeden z głównych bohaterów książki „Szatan z siódmej klasy”. Jest nauczycielem historii w gimnazjum męskim w Warszawie. W szkole uczy od wielu lat, a jego lekcje cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Jest samotnym mężczyzną w średnim wieku.
Temat lekcji: Nowe zagadki w Bejgole, czyli jakie tajemnice kryją w sobie słownikiWymagania szczegółowe podstawy programowej (cytat):- uczeń korzysta z informacji zawartych w encyklopedii, słowniku ortograficznym, słowniku języka polskiego (małym lub podręcznym), słowniku wyrazów bliskoznacznych ( lekcji: Uczeń: i utrwala wiadomości na temat słowników. wiadomości na temat słowników w ćwiczeniach praktycznych: - charakteryzuje wybrany słownik - wyszukuje informacje w słowniku - wybiera odpowiedni słownik, by rozwiązać problemCele uczenia się w języku ucznia: i utrwalę wiadomości o słownikach. Kryteria sukcesu dla ucznia: znane mi słowniki i krótko je odpowiedni słownik, by wyszukać w nim informacje. informacje ze słownika, by rozwiązać wiedza i umiejętności uczniów:Uczniowie znają podstawowe słowniki (języka polskiego, poprawnej polszczyzny, wyrazów bliskoznacznych, frazeologiczny), wiedzą, co to są synonimy oraz związki TIK oraz cel ich zastosowania:Komputer i tablica multimedialna - wyświetlanie prezentacji. Prezentacja w Power Point (prezentacja zawiera wstęp lekcji - temat, cele i nacobezu, podsumowanie oraz ćwiczenia do realizacji dla poszczególnych grup). Strony internetowe: , – wprowadzenie uczniów w tematykę, podanie celów i kryteriów sukcesu, podsumowanie zajęć, możliwość zapoznania się z zadaniami innych lekcji – aktywności uczniów prowadzące do osiągnięcia celów lekcji:Przed lekcją:Nauczyciel podłącza sprzęt, włącza prezentację oraz łączy się ze stroną internetową. Ma przygotowane w wersji papierowej materiały dla Czynności organizacyjne. Nauczyciel umawia się z uczniami, że gdy podniesie rękę to góry, dzieci czynią to samo. Jest to znak dla nich, że należy kończyć pracę, rozmowę (technika podniesionej ręki). 2. Nauczyciel włącza samodzielnie przygotowany do lekcji wstęp (ok. 30 sekundowenagranie - wiadomości rmf fm) - prezentacja (slajd 1). Następnie, za pomocą zaszyfrowanego listu, nawiązuje do głównego zagadnienia - słowników (slajd 2). 3. Podanie tematu lekcji, celów i kryteriów sukcesu. Nauczyciel wyświetla kolejno slajd nr 3, slajd nr 4. Następnie prosi uczniów, by za pomocą kolorowych karteczek (świateł) zasygnalizowali, czy rozumieją cele i kryteria sukcesu (zielone – wszystko rozumiem, żółte – mam pewne wątpliwości, czerwone – nie rozumiem). W przypadku niejasności nauczyciel bądź wybrany uczeń, który pokazał zielone światło, wyjaśnia wątpliwości, parafrazuje cele i kryteria sukcesu. Kiedy wszystko jest zrozumiałe dla uczniów, nauczyciel prosi, by zapisali temat, narysowali wagoniki z celami. Zadanie na dobry początek: Rozmowa w parach - przypomnienie wiadomości o słownikach i zasadach ułatwiających korzystanie z nich. Wylosowani uczniowie przypominają znane im słowniki i zasady korzystania. 4. Podział uczniów na grupy (każda grupa wykonuje zadania dotyczące wybranego słownika)/Załącznik 1/.5. Prezentacja prac grup (aby pozostali uczniowie mogli śledzić zadania i sprawdzać ich rozwiązanie, nauczyciel wyświetla je na slajdach - 5, 6, 7, 8). 6. Praca samodzielna uczniów - sprawdź, ile wiesz /Załącznik 2/.7. Sprawdzenie pracy - uczniowie wymieniają się kartami i sprawdzają wykonanie zadań. Nauczyciel losuje uczniów, którzy wykonują te ćwiczenia przy tablicy interaktywnej. Po poprawnym ich wykonaniu odsłania się obrazek - zdjęcie klasy ( - puzzle). Uczniowie udzielają sobie informacji zwrotnej (ocena koleżeńska).8. Podsumowanie działań klasy - slajd 9 (informacje rmf fm).9. Objaśnienie zadania domowego zamieszczonego na platformie 10. Podsumowanie lekcji, sprawdzenie stopnia osiągnięcia celów (Dokończenie wypowiedzi „Po dzisiejszej lekcji zapamiętam, że...”, albo kartki wyjściówki „Co zabieram ze sobą do domu”).Wykorzystane materiały, źródła literaturowe, materiały przygotowane przez nauczyciela:Prezentacja multimedialna przygotowana przez nauczyciela, wstęp do lekcji i zakończenie (nagrania w formie wiadomości radia rfm fm), karty pracy dla ucznia (załącznik nr 1 i 2). Linki do stron: 1 - materiały dla ucznia i nauczyciela I grupa1 a). Znajdź w słowniku znaczenie wyrazów „odkryć” i „wynaleźć”.Odkryć - Wynaleźć - 1 b). Na podstawie informacji z pierwszej części tego zadania znajdź i popraw błędy w zdaniach:Profesor Gąsowski poinformował uczniów, że według mitologii Dedal odkrył cyrkiel i uważał, że Izaak Newton odkrył prawo Czy „podcienie” to miejsce pod cieniem?3. Dokonajcie krótkiej prezentacji słownika języka polskiego. Zredagujcie wskazówki dla Adama, by mógł on skorzystać z tego słownika. Określcie przeznaczenie, sposób wyszukiwania haseł, ogólną budowę pamiętaj, jeśli nie znasz lub zapomniałeś......II grupa1. Uzupełnijcie tekst poprawnymi formami podanych w nawiasach Wanda na pociechę kupiła kilogram ..............................( pomarańcze)Na rosole przygotowanym przez panią Gąsowską było widać liczne ...............(oko)Mama Adama nieustannie myślała o ..................................(syn)Bandyci ....................................... chorego Francuza ze schodów (zepchnąć)2. Podkreśl poprawną formę wyrazu:swetr – sweter umią – umiejąwiater – wiatrposzłem – poszedłemkońmi – koniamiprzyjaciółmi - przyjacielamirękoma - ręcami3. Dokonajcie krótkiej prezentacji słownika poprawnej polszczyzny. Zredagujcie wskazówki dla Adama, by mógł on skorzystać z tego słownika. Określcie przeznaczenie, sposób wyszukiwania haseł, ogólną budowę pamiętaj, jeśli nie znasz lub zapomniałeś......III grupa1. Jaki słowami możesz zastąpić wyrazy: afront, rzezimieszek, szosa?Afront - Rzezimieszek - Szosa - 2. Wykorzystując wiadomości z poprzedniego ćwiczenia przekształć tekst, by uniknąć powtarzania wyrazów. Szosą jedzie wóz. Przy szosie rosną wierzby. Szosa ta prowadzi do lasu, nieopodal którego rzezimieszki uwięzili Adama. Rzezimieszki zamknęli go w piwnicy. Przez szosę przechodzą tory kolejowe. Tą szosą harcerze codziennie przenoszą chrust z lasu na ognisko. 3. Dokonajcie krótkiej prezentacji słownika wyrazów bliskoznacznych. Zredagujcie wskazówki dla Adama, by mógł on skorzystać z tego słownika. Określcie przeznaczenie, sposób wyszukiwania haseł, ogólną budowę pamiętaj, jeśli nie znasz lub zapomniałeś...IV grupa1. Wyjaśnij znaczenie podanych związków frazeologicznych: „poruszyć niebo i ziemię”, „być w czepku urodzonym”, „burza w szklance wody”, „mieć anielską cierpliwość”. Poruszyć niebo i ziemię - Być w czepku urodzonym - Burza w szklance wody - Mieć anielską cierpliwość2. W poniższych zdaniach znajdź fragmenty, które mógłbyś zastąpić związkami frazeologicznymi z poprzedniego ćwiczenia, a następnie je przekształć. Adam zrobi wszystko, by rozwiązać zagadkę i pomóc państwu Gąsowskim. Zdaje sobie sprawę, że prędzej czy później pomiędzy malarzem i jego wspólnikami będzie wielka awantura. Jego mama stale powtarzała mu, że ma szczęście w życiu, ponieważ już wielokrotnie udało mu się uniknąć kłopotów. Trzeba przyznać, że pani Gąsowska jest jednak bardzo opanowana. 3. Dokonajcie krótkiej prezentacji słownika frazeologicznego. Zredagujcie wskazówki dla Adama, by mógł on skorzystać z tego słownika. Określcie przeznaczenie, sposób wyszukiwania haseł, ogólną budowę pamiętaj, jeśli nie znasz lub zapomniałeś......Załącznik 2Sprawdź, co już wieszW jakich słownikach znajdziesz informacje:- o poprawnych formach rzeczowników:” ta gerbera” czy „ten gerber”........................................- o ilości znaczeń wyrazu „bohater”........................................- o znaczeniu związku wyrazowego „czarna owca”.... ........................................- o synonimach wyrazu „fajny”........................................- o objaśnieniu znaczenia wyrazu „detektyw”..... ........................................- o objaśnieniu zwrotu „pisać coś na kolanie” ........................................- o poprawnej formie wyrazu „koc”........................................- o przenośnych połączeniach „strzec” z innymi wyrazami........................................- o wyrazach o podobnym znaczeniu........................................- o odmianie rzeczownika „gimnazjum”........................................- o wyjaśnieniu znaczenia wyrazu „lektura”........................................- o wyrazach, którymi można zastąpić „tajemnica”........................................Praca domowaNazywam się Staszek Burski. Urodziłem się w małym miasteczku u podnóżaTatrów. Niedawno skończyłem 14 rok życia. Już teraz wiele dziewcząt ogląda się za mną. Nic dziwnego. Z moich błękitnych oczu bije blask, a fryzura, którą układam własnymi ręcami, jest niebywale wytworna. Jestem pogodny i życzliwy, mam też diabelską cierpliwość, toteż otacza mnie mnóstwo przyjacieli. Ostatnio, udowodniłem, że potrafię upiec dwie gęsi na jednym ogniu. Mam dużo interesujących zainteresowań. Przepadam za oglądaniem meczy, lubię też się poszwendać po muzeumach. Moi dwaj starsi bratowie uważają, że jestem trochę dziwny. Zupełnie ich nie rozumiem. W przyszłości chciałbym zostać sędzią, dlatego będę studiował prawo na uniwersytecie w Niemcach albo we Włochach. Polonistka mówi jednak, że dużo jeszcze muszę się nauczyć. 1. Wypisz wyrazy niepoprawnie użyte i wskaż ich poprawną formę i wskaż słownik, w którym należy odszukać poprawnej forma/zapis wyrazu lub zwrotu Poprawna forma/zapis wyrazu, zwrotu Słownik, w którym należy szukać poprawnej odpowiedzi* ułatwienia dla uczniów cudzoziemskich:Słownik języka polskiego - objaśnia znaczenie wyrazu (np. lektura - to książka, którą trzeba przeczytać i omówić w szkole, ale też coś, co po prostu czytamy; detektyw - to osoba, która śledzi kogoś, rozwiązuje zagadki, bohater - literacki lub ktoś, kto zrobił coś wyjątkowego, wykazał się odwagą).Słownik poprawnej polszczyzny - objaśnia nam formy gramatyczne wyrazów, które mogą sprawić kłopoty (np. „ta pomarańcza” a nie „ten pomarańcz”, „ta gerbera” a nie „ten gerber”, gimnazjum - gimnazja, gimnazjów, koc - koce).Słownik wyrazów bliskoznacznych - podaje nam wyrazy o podobnym znaczeniu, którymi możemy zastąpić inne (np. fajny - ciekawy, sympatyczny, miły, tajemnica - zagadka, sekret).Słownik frazeologiczny - objaśnia znaczenie zestawień wyrazów o znaczeniu przenośnym (np. „pisać coś na kolanie” - pisać niedbale, szybko, „czarna owca”, „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”, „strzec jak oka w głowie”). Praca domowa dla uczniów cudzoziemskichSłownik ortograficzny1. Korzystając ze „Słownika ortograficznego” wstaw w luki „rz” lub „ż”. ...eka ja...ębina o...ech...adki ...aden ...epawa...ywa tak...e ma...enie G...ego... le...akwy...yna po...ywienie uwa...ać ksią...ka 2. Ułóż w kolejności alfabetyczne wyrazy:lektura, tajemnica, detektyw, słownik, pamiętnik, malarz, obraz, zagadka.
Wprowadź elementy. Pobierz zestaw ćwiczeń interaktywnych i do wydruku. Dowiedz się więcej. Szatan z 7 klasy - szatan z 7 klasy - szatan z 7 klasy - Quiz ,, Szatan z siódmej klasy " - Szatan z siódmej klasy - Szatan z siódmej klasy.
ZalogujPrzeglądaj Testy Fiszki Notatki Test z języka polskiego Test ze znajomości lektury "Szatan z siódmej klasy" Kornela Makuszyńskiego składa się z 15 pytań. Jeśli czytałeś / aś Szatana z siódmej klasy na pewno poradzisz sobie w tym teście! Ilość pytań: 15 Rozwiązywany: 172980 razy Pobierz PDF Fiszki Powtórzenie Nauka Rozwiąż test Powiązane tematy #szatanzsiodmejklasy #kornelmakuszynski #makuszynski #lektura #testzlektury Powiązane z tym testem Pan Tadeusz - test znajomości lektury Test wiedzy ze znajomości lektury Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Ten obcy - test znajomości lektury Jak dobrze pamiętasz lekturę "Ten Obcy" Ireny Jurgielewiczowej. Rozwiąż test i sprawdź swoją wiedzę. Awantura o Basię - test znajomości lektury Test z lektury szkolnej Awantura o Basię autorastwa Kornela Makuszyńskiego. Nad Niemnem Sprawdzian znajomości lektury "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej Balladyna - test łatwy Łatwy test ze znajomości lektury Balladyna Niemcy Test ze znajomości lektury Leona Kruczkowskiego. Warto powtórzyc przed omawianiem.
ustny angielski 2012 zestawy jakie mieliscie forum zadanie 3 strona 218 matematyka z plusem gimnazjum kwiaty do wyciecia szablon co zrobic zeby grac w mp na piracie

Magdalena Zambrzycka Szczegółowe i obszerne streszczenie, dokładna analiza, charakterystyka bohaterów, ważne pojęcia niezbędne przy omawianiu lektury, wątki (Szkolne kłopoty Adasia Cisowskiego; Historia rodu Gąsowskich i poszukiwanie skarbu; Miłość Adasia do panny Wandy), zagadnienia (Wojny napoleońskie. Wojna francusko-rosyjska 1812 r.; Charakterystyka Adasia Cisowskiego; To były niezapomniane wakacje…), testy sprawdzające z kluczem, krzyżówki. Przejrzysty układ. Doskonała pomoc w przygotowaniu do lekcji, testów sprawdzających, klasówek i sprawdzianu szóstoklasisty. Konsultacja merytoryczna z nauczycielami języka polskiego z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Opinie: Wystaw opinię Ten produkt nie ma jeszcze opinii Koszty dostawy: Kurier Fedex zł brutto Odbiór osobisty zł brutto Kurier DPD zł brutto Paczkomaty InPost zł brutto Orlen Paczka zł brutto Kurier InPost zł brutto Kod producenta: 978-83-7898-409-2

Który z chłopców nie pragnął poczuć się przez moment Sherlockiem Holmesem? Niezwykle inteligentny i szlachetny siedemnastoletni Adam Cisowski pokazuje, że każdy może nim zostać. Opowieść pełna trzymających w napięciu przygód, napisana z niezwykłym humorem, do dziś nie traci nic ze swej świeżości.
Scenariusz lekcji, „Antek” Bolesław Prus Konspekt lekcji, „Antek” B. Prus Temat: Charakterystyka Antka, tytułowego bohatera noweli Bolesława Prusa. Cele: Uczniowie: - znają treść noweli „Antek” Bolesława Prusa, - wiedzą, czym jest nowela, potrafią podać... Scenariusz Szatan z siódmej klasy SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO „SZATAN Z SIÓDMEJ KLASY” Temat: Czy znamy przygody bohatera powieści „Szatan z siódmej klasy” K. Makuszyńskiego? Cele lekcji: Uczeń: - zna treść lektury i potrafi... Konspekt Pinokio SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO „PINOKIO” Temat: Witaj w świecie przygód Pinokia. Cele lekcji: Uczeń: - zna treść utworu C. Collodiego „Pinokio” i potrafi ją opowiedzieć, - trafnie odpowiada na pytania... Scenariusz lekcji Kłamczucha SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO „KŁAMCZUCHA” Temat: Piszemy list z Anielą Kowalik. Cele lekcji: Uczeń: - zna losy tytułowej bohaterki powieści „Kłamczucha”, - potrafi poprawnie zredagować list, - wskazuje różnice między...
Głównych bohaterem lektury pt. "Szatan z VII klasy" jest Adam Cisowski. Miał on 17 lat i uczęszczał do chłopięcego gimnazjum w Warszawie. Miał przezwisko Szatan. Był w VII klasie. Jego ojciec był lekarzem, a matka zajmowała się domem i czwórką jego rodzeństwa. Adaś był chłopcem wysokim. Jego sylwetka była pękata i niefortunna. z2SPB. 453 226 474 14 270 410 427 420 404

tematy lekcji szatan z siódmej klasy